Plac Zabaw Plac Zabaw Kort tenisowy Gosir Wilczyn slideshow Wędkarstwo Jezioro Wilczyńskie
Drukuj

Zabytki

gmina wilczyn 019Wilczyn to dawniej stare gniazdo rodu Wilczyńskich, którzy założyli tu kościół parafialny już na początku XIV wieku. Mikołaj, pleban wilczyński, występuje w dokumentach z roku 1348. Na początku XVI w. Wilczyn był miastem. Kościół pod wezwaniem Jedenastu Tysięcy Dziewic był nieźle wyposażony, skoro pleban trzymał dwóch wikariuszy. Miał między innymi wielką łąkę, z której sprzedawał siano. Kmiecie i wieśniacy wilczyńscy dawali dziesięcinę oraz za kolędę po groszu z domu. Przy kościele była szkoła. Oprócz kościoła istniały też kaplice z kapelanem pod wezwaniem Świętego Ducha i Świętego Krzyża. Kaplica miała 3 łany roli i 2 grzywny rocznego czynszu z różnych zapisów. Założonai uposażona została przez Wilczyńskich w 1460 r. Po zubożeniu miasteczka i parafii nabożeństwa odprawiano nie w starym kościółku w Wilczynie, lecz w obszernym murowanym w sąsiedniej Wilczej Górze. Odtąd kościół w Wilczynie, odbudowany w 1781 roku pozostał kaplicą. 21 marca 1769 r. rozegrała się w rejonie Wilczyna krwawa bitwa pomiędzy oddziałami konfederatów barskich a wojskami rosyjskimi. W bitwie zginęło ok. 200 Polaków, tylu samo okrutnie wymordowano po wzięciu do niewoli. W 1800 r. miasto liczyło 223 mieszkańców, trudniących się głównie rolnictwem. W 1870 r. władze carskie pozbawiły Wilczyn praw miejskich. Do 1918 roku Wilczyn był pod zaborem rosyjskim. Przebiegała tu granica zaborów, po której został budynek urzędu celnego. Dziś Wilczyn to duża osada licząca ponad 1200 mieszkańców posiadająca podstawowe placówki socjalne, handlowe i usługowe. Godne zwiedzenia, o ciekawych walorach historycznych i krajobrazowych są okolice Wilczyna.

koci drewniany 05W Wilczynie znajdują się dwa zabytki architektury sakralnej. Kościół p.w. św. Urszuli - obecną świątynię z cegły, w stylu gotyckim, wzniesiono w 1566 r., od tego czasu była ona wielokrotnie restaurowana, a w XIX wieku przebudowana. Konsekrowano ją w 1620 r. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze: późnorenesansowy ołtarz główny i dwa boczne, barokowe. Na uwagę zasługuje gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wykonana w latach 1420-30 oraz murowane Epitafium Mikołaja Różyckiego. Świątynia posiada również XVII-wieczne dziewięciogłosowe organy, odrestaurowane przez J. Molina z Gotelpu.

Kościół drewniany, z 1781 r. z dwuprzęsłową nawą z węższym i niższym prezbiterium. Nad wschodnim szczytem nawy góruje wieżyczka na sygnaturkę. Architektura obiektu jest bezstylowa, budowla jest jednonawowa , konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia. Wewnątrz znajdują się ołtarze późnobarokowe. Jednym z ciekawszych elementów wyposażenia jest nakryty dwuspadowym daszkiem krucyfiks na wschodniej ścianie prezbiterium.

Interesujące zabytkowe obiekty znajdują się w Kopydłowie i w Kopydłówku przy trasie z Kleczewa do Wilczyna: Gmina posiada także zabytki archeologiczne. Na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Kownackie, od strony południowej, ok. 4 km od Wilczyna, niedaleko wsi Mrówki, znajduje się dobrze zachowane grodzisko stożkowate, otoczone fosą. Średnica ściętego stożka wynosi 35 m, u góry 27 m, a jego wysokość dochodzi do 12 m. Nazywany jest Kopcem Napoleońskim. Znaleziska archeologiczne pozwalają datować gród na okres późnego średniowiecza – XII - XIV wiek. Jest to obecnie jeden z najciekawszych obiektów kultury średniowiecznej w rejonie wschodniej Wielkopolski. Obecnie grodzisko stanowi Skansen archeologiczny, do którego można dojść niebieskim szlakiem turystycznym.

Skansen Archeologiczny

skansenObok przesmyku między jeziorami Kownackim i Suszewskim, w Świętnem, wśród wilgotnego lasu na pagórku warto zobaczyć jeszcze jeden ciekawy obiekt archeologiczny. Jest nim grodzisko ludności kultury łużyckiej, na którego terenie w średniowieczu usypano dobrze do dziś zachowany stożek o okrągłej podstawie o wymiarach 45 na 48 m, otoczony fosą. Grodzisko ma kształt nieregularnego trójkąta obwiedzionego wałem od południa, wschodu i północy.

Gmina Wilczyn

62-550 Wilczyn
woj. wielkopolskie

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.wilczyn.pl

GMINA WILCZYN

herb przezroczysty